Отдавна следя блога на Мария - La Martinia. Тя много умело подбира теми, кани гостуващи на различни тематики, споделя преживявания в интересни разкази и снимки. Попаднах на нейния сайт случайно покрай публикацията за улица "Московска".
Аз също често се разхождам из София и се любувам на старите запазени сгради. Мария явно умее много неща - и да разказва, и да снима, и да готви, и да се захване с четките и шкурката да даде живот на някоя стара вещ.
Тази публикация е относно някои нейни творения, които тя публикува наскоро в нейния блог.
Мария, благодаря за отзичивостта и желанието за споделяне на снимките с читателите на идеен дом.
А именно:
Освежаване на стара етажерка за компакт дискове
"Тази стойка беше вече на боклука. Леко клатеща се, с цвета дърво, който изобщо не харесвам. Реших да я "преоблека". Отново в цвят. Синьо-зелено или тюркоаз беше подходящо за дневната в екрю и кафяво.
Нашият добър приятел художникът Петко Серкеджиев тонира латекса, а стъпките са следните:
-премахване на лака с препарат Removal и телена четка
- почистване с влажна гъба
- съхнене
- нанасяне на латекса (2-3 ръце)
- ако искате по-устойчива повърхност, нанесете и лак"
Портманто от товарно пале
В нета има много идеи за мебели от дървени палета - ниски холни маси, пейки, дивани и какви ли още не артистични мебели. Изшлайфани, боядисани и лакирани, или в суров вид, тези дървени конструкции получават изцяло нов живот и функция. Хрумна ми, че би било идеална идея за портманто в коридор. Не харесвам масовите мебели за коридор - адски еднотипни, мрачни и банални. Трябваше ми и цветно петно в тъмното антре.
Набавих пале и процедурата беше следната:
- почистване
- шлайфане с виброшлайф
- запълване на дупки с кит за дърво (пропуснах го уж за по-автентичен вид, а всъщност от мързел:-)
- нанасяне на 2-3 ръце от желания цвят латекс (в случая революционна фуксия:-))
-лакиране с безцветен матов лак за дърво - на водна основа ако ползвате латекс и полиуретанов, ако ползвате акрилатна боя
- закачалки (може да ползвате метални, порцеланови, от ковано желязо, аз сложих каквито имах в момента)
- стабилно окачване на стена
Тук няма "Преди" и "След". Просто защото "Преди" нямаше нищо.
Тази полица ми трябваше за саксии в кухнята. И тъй като стандартните не пасваха по размер, сглобихме си наша.
- дървена дъска в нужния размер
- 2 броя държачи
- 3 броя еднакви кашпи/саксии или нещо си друго, каквото прецените
Всичко от Бриколаж.
Old Spirit/New Spirit Етажерка:
Тази етажерка е на повече от 70 години. Правена е някъде в края на 30-те и съхраняваше порцеланов сервиз за кухненски продукти, върху които имената бяха изписани с "Ъ" в края на думата (премахнато по време на писмената реформа през 1945-та). Сервизът беше преместен, а тази етажерка изхвърлена в едно мазе. Открих я това лято и въпреки твърденията на всички, че от това нищо не става, си я прибрах прилежно в багажника. С дървени полици и метален обков, леко крива, много мръсна и с отчупена дъска от едната страна.
Отлежа известно време докато й измисля функция и място (понякога мисленето трае до-о-оста дълго :-) И преди няколко дни пристъпих към действие. Ето и стъпките подробно:
- основно измиване със сапунена вода- съхнене;
- нанасяне на препарат против дървояди (силно токсичен, необходима е маска) - затваряне херметически в голям полиетиленов чувал, престояване 1-2 дни и проветряване на въздух още 1-2 дни;
- нанасяне на асфалт лак (намира се по железариите), който прави дървото тъмно, изолира, дезинфекцира и запечатва - съхнене поне няколко часа и проветряване още толкова;
- изрязване на счупения сегмент и от двете страни за симетричност;
- заглаждане на ръбовете с едра и по-фина шкурка.
Преди: