За хората, които са подредени, търпеливи, и мислят няколко пъти преди да направят нещо, тези грешки сигурно изглеждат смешни. Но за такива като мен, са много очаквани и са понякога последствията не са били много приятни.
Ще ви споделя, личен и не толкова личен опит с най-често допусканите грешки докато обзавеждаме домовете си, пък дано помогнат на някой :-)
1. Изберете цветовете на стените, преди да изберете мебелите, килимите и т.н. Носете мостри на дамаските в магазина за боя, за да изберете подходящия цвят, или предварително си направете някакъв тип mood board. Наблюдавайте как изглеждат цветовете в различните часове от деня спрямо осветеността на стаята. Имам едни книги подходящи за съчетаване на цветовете в дома - книга1 книга2.
via House to home
2. Лошо осветление.
Това е един от най-важните елементи в дизайна. Вашето място би трябвало да има възможно най-много естествена светлина. Не блокирайте светлината с лошо поставени завеси, щори и аксесоари. Подобрете естествената светлина с помощта на огледала,които биха осветили частите от дома без пряк достъп до светлина.
Пример у дома. Живея на първи етаж - североизточно изложение, с допълнително засенчваща апартамента сграда. В коридора между двете спални съм поставила огледало, което да осветява коридора от идващата светлина през прозорците на спалните.
3. Пропорции в интериорния дизайн - Линда Флойд е обяснила за пропорциите по следния начин: "Когато влезеш в стая, тя трябва да е като гледка от град, комбинация от различни височини. Не бихте искали всичко в една стая да е на едно ниво и един размер. Някои хора слагат твърде много малки неща в стаята, което я прави трудна за почистване и окото се натоварва, някои обратно - многото големи предмети правят стаята да изглежда малка. Тайната на пропорциите е съчетание от форми, височини и размери."
4. Използване на картини и предмети на изкуството.
Дори да не сте любител на картините, може би ще искате да закачите рисунка на вашето дете, или любима снимка. За да позиционирате правилно рамките на стената, изрежете в реални размери от хартия закачете ги на стената, пробвайте различни варианти докато не ви хареса, след това продупчете стените :-)
Поставянето на снимките твърде високо е грешка, помислете, кой би искал да ги гледа, преди да изберете височината.
via House and Home Palm Springs
5. Друга често срещана грешка е да се закупят мебели, които не са в правилния размер - ширина, височина, обем. Закупени са, просто защото са харесани, а не е помислено как биха стояли във вашия дом. Затова предварителното планиране е най-важното.
Моя опит в това отношение е поръчка на гардероб - за ниша в стая, както знаете, стените в българските домове не са прави, та този гардероб не можа да влезе в нишата... наложи се дялкане на гардероба, разбиване на стената за да може да влезе. И много пот от страна на майстора. Опита ми не свършва до тук. В банята ни, има вана и мивка, ваната почти не се ползва, а мивката е малка. Помислете за размерите в обзавеждането, колко често ще ползвате определен предмет, и колко удобно би било ако е по-голям за сметка на друг, който не се ползва често.
Няколко общи съвета:
- Не избирайте количество за сметка на качество
- Малки мебели се слагат в малка стая.
- Не пазете излишни предмети и мебели, дори ако са ви подарък. Подарете ги на някой в нужда.
- Детските стаи имат нужда да растат.
via House to home
Споделете вашите грешки, а аз ще допълвам още ако се сещам.