На Шведски, пазарите със стоки втора употреба се наричат Loppis от loppmarknad аналог на английската дума Flea Market (loppa = flea - бълха) Очевидно, дрехите, които са си вземали от първите такива пазари, можело да имат бълхи.
Обикновенно се случват в гаражите, тротоарите пред къщите, на специално утредено място, както и в някой магазин в малките градове.
В Гьотеборг има едно църковно сдружение Saronkyrkan с магазин, където събират стари предмети, дрехи, всичко което човек не ползва, a събраните приходи инвестира в различни развиващи се страни - Египет, Непал.
В четвъртък има най-изгодни предложения, още преди да отвори магазина, 250 клиента чакат да се гмурнат в 800кв.м помещение, обсебени като от "златна треска".
В Гьотеборг се провежда също Megaloppis, най-голямото събитие свързано с културата на "битаците" (flea markets) провеждащо се през последния уикенд на Май. Привлича около 100 000 посетителя. Културата за втора употреба стоки, се е появила в Гьотеборг преди около 15 години. Всички са потопени във vintage културата - студенти, ексцентрици, събирачи. Дори Ingvar Kamprad (ИКЕА) е споделял, че всичките му дрехи са купувани от такива пазари.
В местния университет има изследване по този феномен. Казват, че хората се интересуват от къде идват нещата. За да може, да имат някаква връзка с тези, от които имат нужда.
Собственичките на reCreateDesign Company правят материално превъплъщение, като ексипериментират със същестуваващи обекти, подобрявайки ги. Шведската психология зад думата - lagom (само точното количество) - да не вземаш твърде много, да бъдеш доволен с това, което имаш. Lagom, също обяснява Скандинавския минималистичен стил за обзавеждане.
Така някои сръчни и находчиви хора, показват как да станем креативни или дават наготово преобразуваните предмети с нов живот.
via recreatedesigncompany
Тази картина показва, цялостно преобразен интериор основно с неща втора употреба.
via recreatedesigncompany
Ако имате нещо, което не ви трябва в Гьотеборг винаги може да се намери на кого да го подарите/продадете.
У нас вече има подобни инициативи за дрехи, предмети, няма да стигнем до този вид пазари и засега трябва да се задоволим с нашите битаци или организирани базари :-)
Ако обичате старите неща и малко екзотика може да посетите битака. Тук съм писала за него.